2014 m. sausio 25 d., šeštadienis

Tūriniai vandens šildytuvai. Bendra informacija.

Vandens šildytuvas – įrenginys, skirtas kaitinti vandeniui buitinėm reikmėms, panaudojus elektros arba karšto termofikacinio vandens energiją. Vandens šildytuvus buityje dažnai vadinami boileriais (nuo angl. Boiler – virintuvas). Paprastai išskiriamos dvi pagrindinės vandens šildytuvų grupės: tūriniai vandens šildytuvai ir momentiniai (spartieji) vandens šildytuvai. Kiekviena boilerių grupė turi savo ypatumų, išskirtinių savybių, privalumų ir trukumų.

Tūriniai vandens šildytuvai

Tūriniai vandens šildytuvai pasižymi santykinai didele talpa (van2o.lt pateikia pasirinkimą nuo 5 iki 500 L). Jų veikimas pagristas patalpintu į vidų  kaitinimo elementu. Elektriniai vandens šildytuvai komplektuojami vienu ar dvejais el. vamzdiniais kaitinimo elementas (angl. Tubular heating element), o kombinuoti vandens šildytuvai papildomai turi viduje spiralinį vamzdį ar gyvatuką karštam termofikaciniam vandeniui, vadinamą šilumokaičiu. Kai kurie kombinuoti vandens šildytuvai (pvz. Ariston BDR serija) turi „bakas bake“ konstrukciją, t.y. talpą su šaltu vandeniu iš visų pusių šildo termofikacinis karštas vanduo.
Turinis vandens šildytuvas

1  -  Išorinis metalinis korpusas
2  -  Termoizoliacinis sluoksnis
3  -  Vandens kaitinimo talpa
4  -  Šalto vandens įvadas
5  -  Išskaidymo dangtelis
6  -  Magnio anodas
7  -  Kaitinimo elementas
8  -  Termodaviklio vamzdelis
9  -  Karšto vandens išėjimas
Boilerių termoizoliacija tradiciškai gaminama iš kietojo putų poliuretano arba minkštojo porolono. Paprastai el. vandens šildytuvai turi temperatūros reguliatorių (mechaninį arba skaitmeninį), pajungtą prie termostato ir kaitinimo elemento.  Siekiant apsaugoti boilerius nuo perteklinio slėgio ir sprogimo, jie komplektuojami apsauginiais vožtuvais.  Kadangi karšto vanduo nežymiai, bet išsiplečia, jo slėgis yra didesnis nei šalto ir kartais jis gali viršyti maksimaliai leistiną. Tokiu atveju dalys vandens per apsauginį vožtuvą yra nuleidžiama į drenažinį vamzdį.  Boilerių vandens kaitinimo talpų gamybai naudojamos skirtingos medžiagos – nerūdijantis plienas, varis ir kiti metalai. Bet labiausiai paplitę yra metalinės talpos, padengtos emaliu – patikima ir nebrangi technologija, patikrinta laiku. Tokiems bakams taikoma net iki 7 metų garantija (pvz. visa Gorenje produkcija). Papildomai apsaugai nuo kalkių, nuosėdų ir korozijos naudojamas magnio anodas. Paprasto elektrocheminio proceso dėka užtikrinamas ilgas ir patikimas vandens šildytuvo veikimas.
Tinkamo tūrinio vandens šildytuvo talpos apskaičiavimai
Boilerio paskirtisVandens vartotojų kiekis (žmonių kiekis šeimoje)
12345
Kriauklė5-10 L15 L15 L30 L30 L
Dušas30 L50 L80 L100 L120 L
Kriauklė ir Dušas50 L80 L100 L120 L150 L
Vonia100 L150 L200 L250 L300 L

Vandens sąnaudos vienam žmogui
Boilerio paskirtisApytikslis vandens panaudojimasReikalinga vandens  temperatūraKaršto            vandens sąnaudos
(T = 60°С)
Rankų plovimo kriauklė2 – 5 L37 °С1 – 3 L
Kriauklė10 – 15 L37 °С5 – 8 L
Kriauklė virtuvėje10 – 20 L40 °С8 – 16 L
Dušas30 – 50 L37 °С16 – 27 L
Vonia150 – 180 L50 °С90 – 110 L

Specialisto nuomonėMažos talpos elektriniai tūriniai vandens šildytuvai (10-15 litrų) tinka rankų bei indų plovimui, o 30 litrų talpos šildytuvai tiktų net  dušui vasarnamyje ir pan. Mažos talpos šildytuvai paprastai montuojami, ekonomiški ir lengvai telpa virš arba po plautuve.
50 – 150 litrų talpos vandens šildytuvai tinka visai šeimai. Montavimas nėra sudėtingas, bet tokie boileriai paprastai montuojami specialioje patalpoje arba  vonios/tualeto kambaryje. Siekiant išvengti vandens vamzdžių išvedžiojimo per visą namą, dažnai naudojami 2 vandens šildytuvai: mažos talpos šildytuvas virtuvėje ir vidutinės talpos (50 – 150 litrų) vandens šildytuvas visiems kitiems buitiniams poreikiams.
200 – 500 litrų tūriniai vandens šildytuvai paprastai pilnai aprūpina visą namą karštu vandenių.
Privalumai
  • Faktiškai neribotas karšto vandens kiekis, suvartojamo vienu metu. Tai reiškia, kad prie vieno boilerio galima prijungti neribota kiekį karšto vandens vartojimo taškų. Karšto vandens taškų kiekį riboja tik vamzdžio pralaidumas.
  • Žemas elektrinis galingumas, paprastai nuo 1.2 iki 2.5 kW.  Nors bendros elektros energijos sąnaudos nežymiai aukštesnės nei momentinių (greitaeigių) vandens šildytuvų dėl ilgo pašildymo proceso ir pastovios aukštos temperatūros palaikymo,  bet momentinė apkrova elektros tinklui yra žymiai mažesnė. Be to nėra staigių elektros apkrovų šuolių. Tai yra itin svarbų namuose, kur nėra galimybės įvesti atskyrą aukšto galingumo įvadą vandens šildytuvui.
  • Vandens šildytuvai su elektroninių valdymu (tokie kaip Ariston Pro ECO ir Velis serijos) prisitaiko prie vartotojo vandens panaudojimo režimo ir pašildo jį iki aukštesnes  temperatūros pagal vandens panaudojimo grafiką.
  • Paprastas montavimas, nereikalaujantis busto elektros tinklo perdarymo.
  • Skirtingai nuo momentinių vandens šildytuvų, gali veikti ir esant mažam slėgiui vandentiekio sistemoje.
Trūkumai
  • Ribotas karšto vandens resursas (nustatomas vandens šildytuvo talpa).
  • Nėra galimybės momentaliai gauti karšto vandens.
  • Pakankamai stambūs  boilerio gabaritai.
  • Būtinybė vandens šildytuvo apsauginį vožtuvą pajungti prie nuotekų sistemos (drenažo).
  • Šilumos energijos nuostoliai budėjimo režime, tarp vandens vartojimo periodų.
ApibendrinimasIndų bei rankų plovimui pilnai užtenka mažos talpos vandens šildytuvo iki 20 L, jį lengva sumontuoti  virš arba po plautuve.  Norint išsiplauti po dušu prireiks didesnės talpos vandens šildytuvo.
2-3 žmonių šeimai pakanka 30-50 litrų vandens šildytuvo. Tokį vandens šildytuvą dėl mažų gabaritų lengva paslėpti spintelėje arba sumontuoti vonios kambaryje. Vienintelis trukumas – mažas karšto vandens kiekis. Dušu bus galima mėgautis 10 – 15 min. Be to teks plaukti apie 1 – 1.5 val. kol sukais nauja karšto vandens porcija.
80 – 150 litrų vandens šildytuvai paprastai montuojami specialiai tam skirtoje patalpoje, rečiau vonios kambaryje arba rūsyje.  Už tad tokio vandens šildytuvo pilnai pakaktų ne tik išsiplauti po dušu, bet ir pasimėgauti karšta vonia.  Na o 200-500 litrų talpos vandens šildytuvai skirti kompleksiniam viso namo vandens šildymui. Jie tinka net ir tuo atveju, jei planuojate naudotis dušu ir hidromasažine vonia (džakuzi) vienu metu.
Informacijos šaltinis:  www.van2o.lt

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.